Csütörtökön délben sajtóbejáráson mutatták be a fővárosi Városligetben a Magyar Építő Zrt. kivitelezésével megépített Magyar Zene Házát. A helyszínen kiosztott tájékoztató szerint a Liget Budapest projekt keretében Sou Fujimoto tervei alapján létre jött épület január végén kiállítással és zenei programokkal nyitja meg a kapuit.
Ahogy azt korábbi cikkeinkben is jeleztük,
az organikusan hullámzó, lyukakkal áttört tetőszerkezetével és hatalmas üvegfalaival az épület nem csupán hazánkban, de világszerte is egyedülállónak számít.
A komplexum lebonyolítási és műszaki ellenőrzési feladatait az Óbuda-Újlak Zrt. és a Főber Zrt. végezte el. A bonyolult tetőszerkezet acélvázát a Weinberg Kft. készítette, a vasbeton-szerkezet az Épszerk-Pannónia Invest munkája, az üvegelemeket pedig az Orosházaglas Kft. gyártotta. Sou Fujimoto magyar tervezőpartnere az M-Teampannon Kft. volt.
A beruházó Városliget Zrt. közleménye hangsúlyozza,
a Zene Háza a korábban itt álló egykori lepusztult Hungexpo irodaházak helyén épült fel.
Az új épület környékén pedig egy évtizedekig elzárt és elhanyagolt, mintegy 7000 négyzetméternyi zöldfelület került megújításra és válik ismét a Városliget szabadon látogatható parkfelületévé.
A legjobban várt épületek közé került
A bejárás előtti sajtóeseményen Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa emlékeztetett, a CNN listája szerint a Magyar Zene Háza a 2021-ben világszerte legjobban várt új épületek közé került.
"Az épület azt üzeni: igen, a 21. században is lehet olyan csodát teremteni, amilyeneket a korábbi korok kiemelkedő alkotásai képviselnek a Városligetben"
- fogalmazott a biztos. Hozzátette, nemcsak minket magyarokat gazdagít majd az épület, de az egész világ kulturális örökségét.
A Magyar Zene Háza hármas funkciót tölt be januártól
Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára hangsúlyozta, Magyarországon a millennium óta nem volt ilyen kulturális beruházási boom. "Soha nem fordítottak ennyi közpénzt kulturális intézmények felújítására, létrehozására, mint az utóbbi években."
Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Liget Budapest projekt jelenleg az egész nyugati világ legnagyobb kulturális fejlesztése. Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője közölte, a Magyar Zene Háza hármas funkciót tölt be januártól:
- otthont ad koncerteknek, táncházaknak és közösségi zenéléseknek,
- hangsúlyos tevékenység lesz benne az oktatás és a zenepedagógia,
- miközben interaktív állandó és időszaki kiállítások, hangdóm és kreatív hangtér is várja majd a látogatókat.
Számos bravúros műszaki megoldást valósítottak meg az építők
Sághi Attila, a Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese az épület bejárásán felidézte: amikor Sou Fujimoto terveit kihirdették a nemzetközi pályázat győztesének, sokan kételkedtek abban, hogy egy ilyen épület megvalósítható Magyarországon.
A beruházás valóban nagy kihívások elé állította az építőket, akik azonban képesek voltak ezeknek megfelelni. "Csak az előtérben legalább harminc olyan műszaki megoldás valósult meg, amelyre eddig nem volt példa a régióban."
Kiemelte az organikus, "lebegő" tetőszerkezetet, amelyben szinte nincsenek szögletes elemek. Felületét pedig csaknem száz egyedi tervezésű fénykút töri át, amelyek közül több egészen a legalsó szintekig átvezeti a természetes fényt a belső terekbe.