A világ legnagyobb ingatlan szakmai szövetsége, az 1951-ben alakult, párizsi székhelyű FIABCI Magyar Tagozata idén huszonkettedszer rendezte meg a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot.
Az idei pályázat sok szempontból rendhagyónak bizonyult. A koronavírus járványra tekintettel a FIABCI Magyar Tagozata a pályázat elindítása előtt kikérte a támogató szervezetek véleményét, és ők egyöntetűen a szervezés elindítására szavaztak, sőt időközben a Magyar Építőművészek Szövetsége és a Magyar Tájépítészek Szövetsége is csatlakozott a támogató szakmai szervezetekhez.
Az ingatlanfejlesztők, a kivitelezők és a tervezők a rendkívüli helyzetben is kiemelt aktivitást mutattak, így a pályázat történetének legnagyobb létszámú mezőnye indult idén.
Indiába is eljutottak a magyar szakemberek
A 41 létesítmény nevezése lehetővé tette, hogy 8 funkcionális, valamint az Örökségvédelem és a Környezettudatos Építés minőségi kategóriában is díjazhatták a kategória legjobbját. Emellett a támogató szervezetek is adtak különdíjakat.
A hagyományoknak megfelelően idén is megszületett a pályázók szavazata alapján kiválasztott létesítmény különdíja. A pályázók titkos szavazáson ismét a zsűri által kiválasztott legjobb három projekt egyikét tartották legjobbnak.
Idén több lakóépület is nevezett, és ismét szerepelt olyan fejlesztés, amelyet magyar cég külföldön valósított meg. Ezúttal a KÉSZ Csoport indult a kolozsvári Hexagon irodaházával.
A legkülönlegesebb projektnek a Zangla Solar iskola bizonyult, amely magyar tervek alapján, magyarok munkájával létesült Indiában, 4000 méter magasságban a Himaláján.
Szoros verseny alakult ki
A pályaművek között a magán beruházások mellett megtalálhatók a kiemelt állami beruházások és a helyi önkormányzatok által kezdeményezett fejlesztések is.
A benevezett művek színvonala bizonyítja, hogy a magyarországi fejlesztők jó elképzeléseit a tervezők, a kivitelezők és az összes közreműködő igényesen valósította meg. A szoros versenyben a díjazottak mögött végző létesítmények is magas minőséget képviselnek, amelyek hozzájárultak a települések megújulásához.
Az idei pályázaton a zsűri ismét nehéz helyzetben volt, hiszen a mezőny egészében és ezen belül minden kategóriában nagyon szoros verseny alakult ki, így komoly elemzés után választották ki a nyerteseket. A www.fiabcimagyarorszag.hu weboldalon minden pályaművet bemutatnak.
A XXII. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat eredménye
I. DÍJAT NYERT,
AZ ÖRÖKSÉGVÉDELEM KATEGÓRIA I. DÍJÁT ÉS A SZÁLLODA KATEGÓRIA I. DÍJÁT KAPTA:
a Párizs Property Kft.
a Párisi Udvar 5 csillagos szálloda rekonstrukció, Budapest pályaműért. Az épület a Market Építő Zrt. generálkivitelezésében született újjá, és az Óbuda Group a projekt- és költségmenedzsmentet, valamint a műszaki ellenőrzési feladatokat látta el.
II. DIJAT NYERT,
ÉS AZ OKTATÁS KATEGÓRIA I. DÍJÁT KAPTA:
a BFK Budapest Fejlesztési Központ Nonprofit Zrt.
a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Campusfejlesztés Kreatív Innovációs Központ és Tudáspark kialakítása, Budapest pályaműért. A beruházás a Market kivitelezésében zárult le.
III. DIJAT NYERT,
A MAGYAR URBANISZTIKAI TÁRSASÁG KÜLÖNDÍJÁT, A LAKÁSVÁSÁR MÉDIA CSOPORT KÜLÖNDÍJÁT,
A MAGYAR TÁJÉPÍTÉSZEK SZÖVETSÉGE KÜLÖNDÍJÁT NYERTE ÉS
A LEGJOBB PROJEKT A PÁLYÁZÓK SZAVAZATA ALAPJÁN:
az Arkt Építész Stúdió Kft.
a Treehouses Noszvaj pályaműért.
AZ IRODA KATEGÓRIA ÉS A KÖRNYEZETTUDATOS ÉPÍTÉS KATEGÓRIA I. DÍJÁT KAPTA:
a Futureal-csoport
a Corvin Technology Park, Budapest pályaműért.
A LAKÓÉPÜLET KATEGÓRIA I. DÍJÁT KAPTA:
a Metrodom Építő Kft. és Hajnal Építész Iroda Kft.
a Metrodom Panoráma Lakópark, Budapest pályaműért.
AZ IPAR-GAZDASÁG KATEGÓRIA I. DÍJÁT KAPTA:
az A-Híd Zrt.
a Győr–Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő infrastrukturális továbbfejlesztése pályaműért. Az A-HÍD Zrt.-n kívül a Mészáros és Mészáros Kft.-ből valamint a Swietelsky Vasúttechnika Kft.-ből álló konzorcium felelt a generálkivitelezésért.
A SPORT KATEGÓRIA I. DÍJÁT ÉS
AZ ÉPÍTÉSI VÁLLALKOZÓK ORSZÁGOS SZAKSZÖVETSÉGÉNEK KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
a BFK Budapest Fejlesztési Központ Nonprofit Zrt.
a Puskás Aréna, Budapest pályaműért.
Az elmúlt évtizedek legnagyobb magyar építési projektje teljes mértékben magyar szereplőkkel valósult meg a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja (KKBK) Nonprofit Zrt. beruházásában. Ennek megfelelően a két generálkivitelező mellett - Magyar Építő Zrt. és ZÁÉV Zrt. - a műszaki ellenőri feladatokat az Óbuda Group és a Főber Zrt. látta el, a tervezési munkákat a Közti Zrt. végezte el, a stadion vezető tervezője Skardelli György. A kivitelezés során a KÉSZ Ipari Gyártó Kft. készítette és szerelte az acélszerkezetet, míg a szerkezetépítés feladatait a West Hungária Bau Kft. és az Épkar Zrt. oldotta meg.
A KULTURÁLIS KATEGÓRIA I. DÍJÁT KAPTA:
a Városliget Zrt.
a Millennium Háza, Budapest pályaműért. A Liget egyik legimpozánsabb épülete október 26-án nyitotta meg kapuit. Az értékmentő és- teremtő munkát az Épkar Zrt. végezte el. A lebonyolítási és műszaki ellenőrzési feladatokat pedig az Óbuda-Újlak Zrt. és a Főber Zrt. végezte el.
A SPECIÁLIS LÉTESÍTMÉNY KATEGÓRIA I. DÍJÁT KAPTA:
a Haris Park Kft.
a Haris Park, Budapest pályaműért.
A MAGYAR SZÁLLODÁK ÉS ÉTTERMEK SZÖVETSÉGÉNEK KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
a P92 Prónay-kastély Kft.
a Prónay-kastély rendezvényhelyszín és szálloda fejlesztése, Alsópetény pályaműért.
A MAGYAR ÉPÍTÉSZ KAMARA KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat
Csúszdával az udvarra - a XIII. kerületi Vizafogó tagóvoda felújítása, Budapest pályaműért.
A MAGYAR ÉPÍTŐMŰVÉSZEK SZÖVETSÉGÉNEK KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
az Archi-kon Kft.
a Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógy- és Strandfürdő, Budapest pályaműért.
A MAGYAR KÖRNYEZETTUDATOS ÉPÍTÉS EGYESÜLETÉNEK KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
az Archi-kon Kft.
a Zanglai Szolár iskola, India, Himalája, Zangla pályaműért.
A BUDAPESTI ÉPÍTÉSZ KAMARA KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat
A hétköznapok lendülete: szolgáltatóház és közösségi tér a XIII. kerületben –
a Klapka Központ, Budapest pályaműért. A modern agora a Laterex Építő Zrt. kivitelezésében valósult meg.
AZ IRODAKERESO.INFO KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
a Bonemo Kft.
a Markó Irodák 9, Budapest pályaműért.
A ZSŰRI KÜLÖNDÍJÁT KAPTA:
Gödöllő Város Önkormányzata
a Gödöllői Várkapitányi Lak műemléki helyreállítása pályaműért.
Külföldön is díjazzák a magyarokat
Az idei verseny eredményhirdetésével a folyamat nem ér véget, mert a díjazottak jogot nyertek arra, hogy részt vegyenek a Wall Street Journal által támogatott FIABCI World Prix d’Excellence nemzetközi pályázaton.
A magyar ingatlanfejlesztők, tervezők és kivitelezők munkájának magas színvonalát a nemzetközi porondon elért eredmények is mutatják.
A magyar pályázat győztesei idén 2 első és 5 második helyezést értek el, és ezzel az első megjelenés óta Európa legjobbjaiként 24 első díjat és 35 második díjat nyertek a FIABCI World Prix d’Excellence nemzetközi pályázaton.
A szervezők remélik, az idei pályázat nyertesei folytatják a hagyományokat, és 2021-ben Párizsban, a FIABCI Kongresszusa keretében megrendezésre kerülő díjátadó gálán ismét lesz díjazott magyar projekt.